Asp.Net MVC4 ün Neden Geniş Kapsamlı Türkçe Kaynağı Yok ?

Evet cidden neden yok? Asp.Net MVC4’de proje geliştirirken istesekde istemesekde zaman zaman hatalar ile karşılaşıyoruz.Burada arama motorları , bize yardımcı oluyor.Ama MVC 5.1 çıktı , daha MVC 4’ün sağlam bir Türkçe kaynağı yok.

 

Sorununu çözmek , aradığına ulaşabilmek için İngilizce bilgisinin en azından Yazılım sektörüne yetecek şekilde olması gerekiyor.

 

Örneğin bugün yaptığım ufak bir kullanıcı giriş sisteminde , giriş yapan kullanıcının ismini sitenin anasayfasında göstermek istedim.Benim ASP.Net Web Form’dan bildiğim kadarıyla Session oluşturmamız gerekiyordu.1 saate yakın bunu araştırdım , Türkçe bir kaç site vardı ancak istediğime ulaşamadım.Forumlarda satırlarca kodlar verilmişti.Yabancı sitelere baktım,İngilizce bilgim kısıtlı olduğu için ondanda pek bişey anlamadım.

 

Daha sonrasında MVC4 Internet Application’un hazır temasında bulunan loginPartial sayfasına gittim ve nasıl yapılmış diye bir göz attım.Ve aradığım şeyin 3 kelime ile halledebilindiğini gördüm.Meğer giriş yapan kullanıcının ismini göstermek için “User.Identity.Name” eklemem yeterliymiş.Bu kadar kolay olacağını hiç tahmin etmemiştim doğrusu. 🙂 Herneyse bu sorunuda halletmiş oldum.Ama projenin ileri aşamalarında daha zor , karışık sorunlar çıkacağını biliyorum.İşte o zaman sorun için kaç saat veririm artık bilemiyorum. 🙂

 

Biraz daha detaylarını öğrendikten sonra ufaktan ders çekmeye başlamak istiyorum.Belki birilerine faydam dokunur.

Posted by Nazim Mert Bilgi

Adım Nazım Mert, soyadım ise Bilgi. 98 yılında Karaman'da doğdum, 2011 yılından itibaren Antalya'da ikâmet ediyorum. Yazılım ilmine olan merakımı 2013'de fealiyyete geçirdim ve 2015 yılı yazında Bilge Adam Akademi'den "Üstün Başarı" ve "Microsoft Certified Solution Developer" ünvanıyla mezun oldum. 2011 yılından itibaren ise, siz değerli ziyaretçilerimi en iyi içeriği sunabilmek için, bu blog'da bazı gözlemlerimi ve bazı ilimleri paylaşıyorum.