Burun Estetiği ve Sonrası

Burun estetiği ülkemizde oldukça sık yapılan ve istatiksel veriler incelendiğinde hem erkekler hem de kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik operasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi burnun insan yapısındaki rolüdür. Özellikle görünüm olarak ele alındığında burun, yüzdeki yapılarla bir düzen ve simetri halindedir. Burada meydana gelebilecek bir şekil bozukluğu görünüm olarak sıkıntı ürettiği gibi hem psikolojik hem de işlevsel olarak bir takım rahatsızlara neden olabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatları, doğuştan gelen yapısal ve işlevsel bozuklarda, sonradan oluşan darbeye ve yaralanmalara bağlı bozukluklarda ve diğer rahatsızlara bağlı olarak oluşan bozukluklarda uygulanmaktadır. Burnun kırık olması, çıkık veya kemik çöküntüsü olması, burundaki sarkmalar veya aşırı diklik, burun deliklerinin çok geniş veya çok dar olması, simetrik bozukluklar, işlevsel bozukluklar gibi birçok nedenle burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyatı yapmadan önce doktor seçimi oldukça önemlidir. Burun anatomisi hakkında yeteri düzeyde bilgi ve birikime sahip, tecrübe olarak da ameliyatı başarı ile yapacak kapasiteye ulaşmış doktor seçimi operasyonun başarılı geçmesi adına oldukça önemli aktörlerdir. Doktor seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ameliyat ücretleri düşük olan doktorların seçiminde çok daha titiz ve dikkatli davranılması gerektiğidir. Aksi takdirde burun estetiği ameliyatları çok daha olumsuz sonuçlar doğurabilmekte kişileri psikolojik ve işlevsel yönden bir takım sorunlar ile karşı karşıya bırakabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonra hastanın izlenmesi aşaması yapılır. Yapılan yeni burnun yüzde tam olarak şeklini alıncaya kadar geçen sürede doktorun hastanın bütün sorunlarıyla ilgilenmesi, ameliyat öncesi ve sonrası verilerin detaylı bir şekilde analizinin yapılması gerekmektedir. Ameliyat sonrası kişilerin en çok korktuğu etmen istenilen buruna sahip olunamama endişesidir. Yeteri düzeyde tecrübeye sahip doktor bu tür sorunları en az seviyede oluşmasını sağlar.

Bu içeriklerde ilginizi çekebilir