Çalış ve Tevekkül Et Taktiği

Web işlerinde birazdan anlatacağım taktiği benimsemiş durumdayım.Taktik olarak görülmeyebilirde,bu size kalmış birşey.

Son günlerde yaptığım webmaster’lara yönelik paylaşımlarıma ara verip bu konuyu sizlerle paylaşıyorum.Bu konudan sonra yararlı paylaşımlar devam edicek tabiki.

Anlatacağım konu sadece web işlerinde değil , aklınıza gelebilecek hertürlü işte yapılabilir daha doğrusu kanımca yapılması gereken birşey.

Çalışmak 

Çalışmadan çabalamadan biryerlere varamıyacağımızı yada varsakta birşeylerin eksik olacağını biliyoruz.Hepimizin hayatında farklı farklı amaçlar,hayaller var öyle değil mi ? Bu amaçlara,hayallere varan yol önce çalışmaktan geçiyor.Ve çeşitli zorluklar atmalıyız,tecrübe edinmeliyiz.

İnsan vucüdunun ne kadar çok dayanıklı yaratıldığını ağabeyimde gördüm.Ağabeyim aynı gün içerisinde 2 iş yapıyordu.Sabah 8’de toptan gıda işine gidiyor 3 te geliyordu.Duş alıp giyindikten sonra saat 3:30 da petrolde pompacı olarak çalışmaya gidiyor gece 12’de ise eve dönüyordu.Bu vardiya biraz daha iyiydi.Birde şöyle bir vardiya var.Gece 12’de petrole gidiyor sabah 8’de geliyor,hiç dinlenmeden ve gece hiç uyumamış haliyle toptan gıda işine gidiyordu.

Ağabeyim’e kendini neden bu kadar yoruyorsun,vücudunuda düşünmelisin dediğimde dediği şuydu ;

İnsan vücudu öyle güçlü,dayanıklı yaratılmışki onu şimdi anladım,yeterki insanoğlu istesin yapamayacağı hiçbirşey yok.

Dedikleri doğruydu Rabb’in yardımı ilede yapılamayacak hiçbirşey yoktu.Yeterki istemeliydi kul.

Tevekkül

Tevekkülün genel açıklaması şu şekilde ; Tevekkül’ün dini terim olarak anlamıysa, bir amaca ulaşmak için gerekli olan her türlü önlemi alarak; elinden gelen tüm gayreti gösterdikten sonra kalben Allah’a bağlanıp ona güvenmek, sonucu Allah’tan beklemek anlamına gelmektedir.

Bu açıklamayı birde benim bakış açımdan yazayım :

Bir işe gerekli gayreti gösterip yani Allah’ım elimden gelen herşeyi yaptım,şunu yapmadıydım diye pişman olacak birşeyim yok,benlik iş bitti gerisi senin takdirine kalmıştır.Hayırlıysa ver,hayırsız ise verme.

 

Google'den Gelen Aramalar

  • üstü yatak altı çalışma masası ranza çilek

Posted by Nazim Mert Bilgi

Adım Nazım Mert, soyadım ise Bilgi. 98 yılında Karaman'da doğdum, 2011 yılından itibaren Antalya'da ikâmet ediyorum. Yazılım ilmine olan merakımı 2013'de fealiyyete geçirdim ve 2015 yılı yazında Bilge Adam Akademi'den "Üstün Başarı" ve "Microsoft Certified Solution Developer" ünvanıyla mezun oldum. 2011 yılından itibaren ise, siz değerli ziyaretçilerimi en iyi içeriği sunabilmek için, bu blog'da bazı gözlemlerimi ve bazı ilimleri paylaşıyorum.