EURO 2016 Öncesi Türkiye-Çek Cumhuriyeti Maçları Analizi

EURO 2016’ya katılmayı hak eden 2 takım Türkiye ve Çek Cumhuriyeti gruplardaki elemelerde de karşı karşıya gelmişlerdi. Ne tesadüf ki çekilen kuralarda da aynı gruba düşerek İspanya ve Hırvatistan’ın da yer aldığı zorlu grupta yeniden rakip oldular.
Öncelikle bu 2 takımın eleme grubundaki maçlarına ve serüvenlerine bakalım. Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ilk maç 10 Ekim 2014 tarihinde oynanmış ve maç sonucunda Çek Cumhuriyeti deplasmanda Türkleri 2-1’lik skorla geçerek iyi bir galibiyet almıştı. Gruptaki 2. maçını da kaybeden Türkiye elemelere kötü bir başlangıç yapmış ve moral olarak çökmüştü. Çekler ilk maçında da Hollanda gibi bir dünya devini de yenmiş olmanın verdiği moralle oldukça kıymetli galibiyetlerle bir anda gruptan çıkmayı garantilemiş bir görüntü sergilediler. Çekler bu üstün performanslarına devam ettiler ve toplam oynanan 10 maçın 7’sini kazanarak büyük bir iş başardılar. Böylelikle grup lideri olarak Avrupa Futbol Şampiyonası’na direk katılma hakkı elde ettiler. Türkiye ise kötü sonuçlarla devam ettiği grup maçlarında son 3 maçında harikalar üretip İzlanda, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti’ni yenmeyi başardı ve genel klasmanda en iyi 3. unvanını elde ederek Play-off oynamadan turnuvaya direk katılma hakkı elde etti. Böylelikle 2 takım da Avrupa’nın 24 takımı arasındaki yerlerini kaptı.
Türkiye ve Çek Cumhuriyeti bu turnuvanın belki de en zor gruplarından biri olan D grubunda karşılaşacaklar. Bu kez tek maçlar düzeninde oynanacak grup elemelerinde hiç bir maçın telafisi ve rövanşı olmayacak. Bu nedenle Türkiye – Çek Cumhuriyeti maçı grubun en kritik maçlarından biri olacak. Euro 2016 milli takım maçları ve analizleri için de bu maçın önemini daha iyi anlamak için her 2 takımında birbirlerini deplasmanlarda yenmiş olduğunu bilmekte fayda var. Grubun en tehlikeli bu 2 takımı arasındaki bu maç grubun kaderi için çok büyük bir önem taşıyacak.

 

bu bir sponsor yazısıdır.

Bu içeriklerde ilginizi çekebilir