Facebook Zuckerberg’e Dava Açıyor!!!

Garip gözükebilir fakat aslına bakılırsa gözüktüğünden de garip bir olay: facebook, zuckerberg’i dava etmekte!

Facebook, İsrailli bir girişimci bulunan rotem guez’i dava edecekti. . . Ama guez 7 aralık’ta mahkeme kararıyla ismini ve soyadını değiştirdi, kendine seçtiği yeni isim ise mark zuckerberg oldu.

Davanın nedeni, guez’in kurduğu like store adlı firma. “kimse facebook sayfanızı ziyaret etmiyor mu? Çözümünüz bizde. 1.000 ” beğen “mi lazım? biz hallederiz. 5.000 ” beğen ” mi lazım? biz hallederiz. 10.000 ” beğen ” mi lazım? hiç problem değil, biz hallederiz.” sloganıyla firmalara “beğen” satıyor. Ekim ayında facebook’un avukatları, girişimciye like store’un “sosyal ağ kullanım kuralları” na zıt olduğu gerekçesiyle firması kapatmasını ve ne nedenle olursa olsun bir daha açmamasını söyledi.

Bunun üstüne guez, içişleri bakanlığına başvuru yapıp isminin ve soyadının değişmesi için başvuruda bulundu. Bir hafta sonrasında facebook firmanın hala etkin olduğunu görüp tekrar dava açmakla tehdit edince, yeni zuckerberg onlara: “beni dava etmek istiyorsanız, mark zuckerberg ‘i dava edeceksiniz” diye cevap verdi.

“Çakma” zuckerberg’in sitesi dahi mevcut!

Yeni zuckerberg, medyanın ilgisini üzerine çekmek için web kampanyaları da düzenliyor. Kendine yeni bir facebook ve twitter hesabı açan “çakma” zuckerberg, yeni kimliğiyle internette sükse yapmaya hazır olduğunu söylemekte. Facebook sayfasına yeni kimliğiyle fotoğraflarını yükleyen kişi, bir tarafdan da açmış olduğu web sitesi “markzuckerbergofficial.com” vasıtasıyla hikayesini anlatmakta.

Facebook elbette mark zuckerberg adlı birisini dava edebilir, ama böyle bir durumda hem alaka çekici ve hem de komik. Guez’in bu hamlesinin reklam yapmaya istinaden olduğu da açık. Bakalım böyle bir durumda yanlızca saçmalık mı, yoksa dahice bir reklam mı? .
kaynak:veteknoloji

Google'den Gelen Aramalar

  • sayfa beğendir
Continue Reading

Facebook Mobile Reklam Ağı Kuruyor

Facebook biliyorsunuz 2012 yılında hisselerinin halka arz edileceğini açıkladı. Bu paylaşımdan ciddi bir kar elde edeceğini öngören Facebook bu sefer de mobil reklam ağı kurmak için çalışmalara başladı. Bu çalışmaları 2012 yılının Mart ayına kadar sonuçlandırmayı planlıyor.
800 milyondan fazla üyesi bulunan Facebook, internet trafiğinin önemli bir bölümünü oluşturan tablet ve akıllı telefonları hedef cihazlar olarak değerlendiriyor. Kullanıcıların arkadaşlarıyla markalar ekseninde gerçekleştirecekleri etkileşimler, “Sponsored Stories” olarak isimlendirilen araç ile kazanca dönüşecek. Kullanıcıların paylaştıkları fotoğraf ve videolar, durum güncellemeleri ve diğer içerikler, haber kaynağı aracılığıyla mobil telefonlara ve tabletlere yansıyacak.
Bu gelir elde etme yöntemleri eğer başarılı olur ise e-Marketer’a göre , 2011′de 4.27 milyar dolar olan Facebook gelirleri gelecek yıl itibariyle 6.9 milyar dolara ulaşacak.http://globallord.com/facebook-mobil…am-agi-kuruyor

Continue Reading