iPhone 4S Türkiye’de tükendi !

Evet arkadaşlar iPhone 4S Türkiye’de tükendi.Aslında her ne kadar da teknolojiye diğer ülkelerden uzak baksakta yinede çoğu ülkenin teknolojisine varmış bulunmaktayız.İphone Türkiye’ye 50.000 adet iPhone göndermişti.Bu iPhone’lar kısa süre içinde bitti.Hemen hemen çarşıya çıktığımızda herkesin elinde güzel telefonlar,iPhone’lar var.Ben tabi 6300’la geçiniyorum.Olsun bakalım “ALO”diyor mu ? =Evet Zaten telefonnun asıl amacı iletişim sağlamaktır.İphone’nun farkı: Daha çok özellik bulunması ve göze hoş gelmesidir.Kısacası İphone diğer telefonlara karşı daha iyi…Son yıllarda gerçekten çok sevilen bir tür iPhone.Aslında bende çok seviyorum bu cep telefon türünü.Ama Ama Ama… Neyseki o kadar biriktirecek param yok 😀 Neyse artık sabredelim.Şimdi size iPhone’nin özelliklerini bulduğum bir kaynaktan yazacağım.

 

 

Apple’ın uzun zamandır beklenen yeni iPhone modeli, nihayet bizim de canlı paylaşmaya çalıştığımız bir etkinlikle kullanıcılara duyuruldu. Çoğumuz, Apple’ın bizi sürekli şaşırtmasına alışmış olacağız ki yeni cihazdan beklentimiz çok büyüktü. Fakat Apple bizi yine şaşırtararak, çok farklı bir iPhone modeli yerine iPhone 4′ün daha hızlı ve iyileştirilmiş bir modeli olan iPhone 4S’i tanıttı. Yani yeni modelde dışarıdan bakıldığında iPhone 4 ile arasında çok büyük bir fark yok.

Sadece içindeki İşlemci, Kamera, gibi bazı önemli donanımlarda ciddi iyileşmeler mevcut. Özetle önceki senelerde piyasaya çıkan iPhone 3G ve iPhone 3GS modelleri arasındaki iyileştirmeler gibi.

Açıkçası ben bu sonuca pek şaşırmadım. Son zamanlarda çıkan dedikoduların da etkisiyle açıkçası böyle bir cihaz bekliyordum. Takipçilerimiz de bekliyor olacaklar ki, lansman öncesi saatlerde yayınladığımız anketimize katılanların yarısı bu beklentilerini dile getirmişlerdi.

Lansman öncesi yaptığımız anket sonucu

Dilerseniz beklentileri ve hayal kırıklıklarını bir kenara bırakıp Apple iPhone 4S ile bize neler sunuyor önce ona bir gözatalım. Fakat öncesinde Apple’ın iPhone 4S için hazırladığı tanıtım videosuna bir gözatmanızda fayda var. Ondan sonra aşağıdaki bilgilere gözatabilirsiniz.

İşlemci (CPU)

iPhone 4S’teki en büyük yeniliklerden birincisi, Apple’ın iPad 2′de kullanmaya başladı çift çekirdekli A5 işlemci.iPad 2 İnceleme yazılarımızda da belirttiğimiz gibi A5 işlemci, iPhone 4′te kullanılan A4 işlemciye göre standart işlemlerde iki kat performans, grafik işlemlerinde ise 7 kata kadar performans sağlıyor.

iPhone 4S’in işlemcisi iPhone 4’e göre daha performanslı.

Yeni Anten ve İndirme Hızı (Download Speed)

Apple, iPhone 4′tek anten şikayetlerinden ders almış olacak ki, iPhone 4S’teki anten tasarımında radikal bir değişikliğe gitmiş. Şöyle ki veri alış (receive) ve veriş (transmit) işlemini, biribirinden ayrı iki anten üzerinden olacak şekilde değiştirmiş.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Bu değişiklikle Apple, 3G (HSDPA) internet download hızının iPhone 4S’te iki katına (14.4Mbps) çıkabildiğini söylüyor. Tabii bu hızların teorik olduğunu unutmamakta fayda var. Yani bulunduğunuz bölgedeki 3G şebekesi eğer size max 3Mbps veri akışı sağlayabiliyorsa, cihazınızın max 14Mbps ile download yapabilmesinin pek bir anlamı yok.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

iPhone 4S = GSM + CDMA

Hazır konu mobil şebekelerden açılmışken, iPhone 4S’te GSM ve CDMA teknolojisinin birleştirilerek tek bir cihazda toplandığını belirtmekte fayda görüyorum. Bu özellikle Amerika’dan iPhone alanlar için önemli bir konu. Çünkü hatırlarsanız bu yazımızda Apple’ın Verizon için CDMA tabanlı iPhone 4 ürettiğini ve CDMA tabanlı cihazların SIM kart yuvası bulunmadığı için ülkemizde çalışmadığını belirtmiştik. Bu nedenle Amerika’dan iPhone 4 alanların bu konuya dikkat etmesi gerekiyordu.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Fakat Apple, iPhone 4S ile bu ayrılığı ortadan kaldırarak GSM ve CDMA teknolojisini tek bir cihazda birleştirdi. Bu sayede iPhone 4S aldığınızda, hem SIM kartla çalışan GSM şebekelerinde, hem de SIM kart kullanmayan CDMA şebekelerinde kullanabiliyorsunuz. Yani artık iPhone 4S alırken bu konuya dikkat etmeniz gerekmiyor :) Apple’da bu yüzden iPhone 4S’e “World Phone” yani Dünya Telefonu diyor.

Pil Ömrü

Her ne kadar A5 işlemci, iPhone 4′teki A4 işlemciye göre daha güçlü ve performanslı olsa da, pil tüketimi kötü değil. Tam aksine Apple’ın paylaştığı bilgilere göre pil tüketimi yaklaşık %10 daha düşük.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Fakat halen pil konusunda radikal bir teknolojik yenilik yok. Aslında daha uzun dayanan bir pil geliştirilebilse, diğer donanımların ne kadar pil tükettiğinin pek bir önemi kalmayacak.

Kamera

Apple’ın iPhone 4S’te iyileştirdiği diğer konulardan bir tanesi de kamera. iPhone 4′ün 5 MP’lik kamerasına karşılık iPhone 4S’te 8 MP’lik bir kamera bulunuyor. (MP = Mega Piksel)

8 Mega Piksel’lik kamera da iPhone 4S’e daha yüksek çözünürlüklü (3264 x 2448) fotoğraflar çekme imkanı veriyor.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Apple’ın iPhone 4S’te Kamera ile ilgili geliştirdiği diğer önemli bir özellikte az veya çok ışıkta çekilen fotoğraflar. Biliyorsunuz profosyonel fotoğraf makinaları haricindeki cihazların çoğunluğu karanlıkta ya da az ışıkta iyi çekemez. Fakat iPhone 4S bu konuda oldukça iddialı.

Ayrıca kullanılan yeni lens teknolojisi ile çekilen fotoğraflar daha keskin ve güzel gözüküyormuş. Ayrıca Apple, iPhone 4S’in A5 işlemcisi sayesinde piyasadaki diğer telefonlardan çok daha hızlı bir şekilde fotoğraf çekebildiğini belirtiyor.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Son olarak iPhone 4S’in kamerası, A5 işlemcisine entegre yüz tanıma teknolojisi sayesinde çok daha rahat fotoğraf çekmemizi sağlıyor. Örneğin grup halindeki arkadaşlarımızın resimlerini çekerken yüzleri tanıtıyıp fokuslamayı otomatik olarak kişiler üzerinde yoğunlaştırabiliyor.

Bir de Apple http://www.apple.com/iphone/built-in-apps/camera.html adresinin en altında iPhone 4S’le çekilmiş ve üzerinde oynanmamış örnek fotoğraflar yayınlamış. Onlara da mutlaka bir gözatın derim.

1080p HD Video Kayıt

iPhone 4S’in Kamerasının diğer bir özelliği de 1080p, yani HD kalitesinde video kayıt yapabilmesi. Apple’ın açıklamasına göre de iPhone 4S ile çekilen videoların renk ve görüntü kalitesi çok daha iyi. Hatta video kayıt yaparken kameranın sabitlenmemesi nedeniyle oluşan görüntü titremeleri, iPhone 4S’in kamerası tarafından otomatik olarak düzenleniyor. (Stabilazing)

Detaylı bilgi için : http://www.apple.com/iphone/built-in-apps/hd-video-recording.html

Siri

Siri, Apple’ın iPhone 4S lansmanında en ön plana çıkardığı, fakat Türkçe’yi desteklemediği için en arkaya attığım yeniliklerden bir tanesi. Siri özetle, sesimizi tanıyıp cihaz üzerindeki komutları bizim yerimize ekrana dokunmadan yerine getiren harika bir teknoloji. Ben özellikle araba kullanırken bu özelliğe çok ihtiyaç duyuyorum.

Halen Beta aşamasında olan Siri şu an için İngilizceyi, Fransızcayı ve Almancayı destekliyor. Ayrıca şu an için sadece iPhone’daki standart uygulamalar ile entegre çalışıyor, yani App Store’daki uygulamaları sesimizle yönetemiyoruz.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Siri’nin diğer bir özelliği de akıllı olması. Yani sadece önceden kaydedilmiş sesler için belli başlı komutları yerine getirmiyor. Örneğin bir toplantının saatini değiştirme komutu verdiğimizde, yeni saat başka bir toplantıyla çakışırsa öneride bulunabiliyor. Aslında Siri’nin nasıl çalıştığını anlayabilmek ve ne kadar yetenekli olduğunu görmek için aşağıdaki tanıtım videosuna gözatmak yeterli:

iPhone 4S Fiyat ve Satış Tarihi

iPhone 4S’in fiyatlandırması eski model yani iPhone 4′ler ile çok benzer. Apple iPhone 4′ü ve iPhone 3GS’i ucuzlatarak, iPhone 4S’i de iPhone 4′ün geçen seneki fiyatından satışa sunuyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan ve lansman sırasında açıklanan fiyatlar tabii ki Amerika’daki kontratlı satış fiyatları.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

iPhone 4S’ün unlocked Amerika fiyatları da 649$’dan başlıyor. Detaylı bilgi için bu yazımıza gözatabilirsiniz.

iPhone 4S’in resmen ilk satışı da, 14 Ekim’de Amerika, Kanada, Avusturalya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya’da başlayacak. Bunlar klasikleşmiş şekilde, yeni üretilen cihazlara ilk seferde kavuşan ülkelerden.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Aşağıdaki resimde de ikinci partide, yani 28 Ekim’de iPhone 4S’e resmen kavuşacak 22 ülkenin daha adı var. Fakat dikkat ettiyseniz aralarında Türkiye yok :(

Türkiye ancak son partide yani geri kalan 70 ülke ile birlikte Aralık ayında iPhone 4S ile tanışacak.

Peki bu bilgiler ışığında iPhone 4S almayı düşünüyor musunuz? Aşağıdaki mini anketimize katılıp düşüncelerinizi paylaşabilirseniz çok seviniriz :)

iPhone 4S almayı düşünüyor musunuz? (Anket Kapandı)

Kaynak:http://www.iphoneturkey.biz/2011/10/apple-yeni-iphone-4s-ozellikler.html

Posted by Nazim Mert Bilgi

Adım Nazım Mert, soyadım ise Bilgi. 98 yılında Karaman'da doğdum, 2011 yılından itibaren Antalya'da ikâmet ediyorum. Yazılım ilmine olan merakımı 2013'de fealiyyete geçirdim ve 2015 yılı yazında Bilge Adam Akademi'den "Üstün Başarı" ve "Microsoft Certified Solution Developer" ünvanıyla mezun oldum. 2011 yılından itibaren ise, siz değerli ziyaretçilerimi en iyi içeriği sunabilmek için, bu blog'da bazı gözlemlerimi ve bazı ilimleri paylaşıyorum.