SAÇ EKİMİ ÜZERİNE BİLGİLER

Saç dökülmesinin görülmediği bir bireyde, doğal saç sıklığı yaklaşık olarak santimetre karede 70 ila 100 saç teli civarındadır. Bu sıklıkta ki saç telinin yarısı veya daha fazlasının dökülmesi halinde saçlı alanda oluşmuş bulunan açılma dışarıdan bakan kişinin hemen fark edebileceği bir görüntü almış olur. Bu durum estetiksel görüntünün bozulmasına neden olur.

Saçların döküldüğü bir bölgeye santimetrekareye 50 adet saç teli ekilirse bu bölgeye saçlı bir görünüm sağlanmış olur. Bu nedenle saç ekiminde santimetrekareye 35-40 Saç kökü ekim işlemi yapılırsa bu yaklaşık olarak 65 ila 88 saç saç teline denk gelmektedir. Buda tıbben yoğun ekim olarak kabul edilmektedir. Yoğun ekim için donör sahanın saç yoğunluğunun yeterli olması gerekmektedir. Donör bölgenin ve saç ekimi yapılacak olan bölgenin kapatılabilmesi amacı ile yeterli bir düzey ve saç sıklığına sahip olup olmadığına, saç ekimini yapacak hekim tedavi öncesinde hastayı muayene ederek karar verir. Burada saç telinin düz, kıvırcık veya dalgalı olması, saç telinin kalınlığı da dikkate alınır. Bunun nedeni aynı miktarda saç teli nakli yapılırsa bile saç telinin sekli, kalınlık miktarı ortaya çıkarak görüntüyü etkiler. Saç telinin kıvırcık veya dalgalı olduğu durumlarda cm2’ye daha az miktarda Ekim yapılıp tatminkâr kıvamda bir görüntü sağlanır. Hastanın saç telinin düz ve ince olduğu durumlarda ise aynı miktarda bir görüntü sağlanması için cm2’ye daha fazla saç ekilmesi gerekir. Sık saç ekiminin uygulanması amacıyla birim bölgeye çok miktarda kanal açılması gerekir. Başın tepe kısmına saç ekimi ön bölgeye yapılan saç naklinden daha kolay olmaktadır. Fakat bu hal, doğal bir görsellik için, tepe bölgesinin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Başın tepe bölgesi saç yönlerinin sürekli değişiklik gösterdiği bölgedir. Saç ekiminin gerçekleştirileceği köklere verilecek uygun yön ve açı, operasyon sonrasında estetik ve doğal görünümün en önemli belirleyicileri arasında yer alır. Bundan dolayı bu bölgeye yapılacak olan ekim için değil yoğun ve dikkatli bir şekilde çalışma yapmak gerekmektedir. Saç nakli veya saç ekimi tedavisi ameliyatları çok uzun operasyonlar sınıfında yer almasa da hazırlıkları ile birlikte, 6 ila 9 saat arasında bir zaman dilimi almaktadır. Saçın yapısal özellikleri, ekim yapılacak süreyi etkileyen faktörler arasındadır. Kişinin saç yapısının dalgalı, saçın koyu renkli olması, saç tellerinin kalınlığı gibi durumlarda daha az miktarda saç kökü ekimi ile tatmin edici sonuçlar alınabilir. Bundan dolayı da tedavi ve operasyon süresi kısaltılabilir. Saçsız bölgenin azlığı da yapılacak olan işlem ve ameliyat süresini azaltacak bir etmen olacaktır. Saç tellerinin ince ve düz, renginin açık olması da operasyon süresini arttıracağı gibi seans sayısını da arttırır.

 Operasyon süresinin uzunluğu veya kısalığı sağlanacak olan başarı veya başarısızlığı belirleyen direkt bir etmen olmamaktadır. Saç ekimi yaptıracak olan hasta bir hafta önce kendini operasyon için hazırlamalıdır. Kanı sulandıran ilaçlardan kullanmamalı, sigara ve alkol içiyorsa bunları operasyon süresince ve bir hafta öncesinden bırakmalıdır.

Posted by Nazim Mert Bilgi

Adım Nazım Mert, soyadım ise Bilgi. 98 yılında Karaman'da doğdum, 2011 yılından itibaren Antalya'da ikâmet ediyorum. Yazılım ilmine olan merakımı 2013'de fealiyyete geçirdim ve 2015 yılı yazında Bilge Adam Akademi'den "Üstün Başarı" ve "Microsoft Certified Solution Developer" ünvanıyla mezun oldum. 2011 yılından itibaren ise, siz değerli ziyaretçilerimi en iyi içeriği sunabilmek için, bu blog'da bazı gözlemlerimi ve bazı ilimleri paylaşıyorum.