Savaş Çıkarmak İstiyorlar !

Merhaba arkadaşlar bugünlerde farkettiniz mi İran Abd gibi ülkelerin haberlerini duyuyoruz.Ailemle izlediğim için ailem savaş çıkacak diyor.Az buçuk kestirebiliyorum olayı.Bu akşamda haberler.com’dan bir haber gördüm.Savaş çıkarmak istiyorlar başlığını gördüm.Ve tıkladım.Ve şunlar yazıyordu:

Gözler Dışişleri Bakanı AhmetDavutoğlu’nun kritik İran ziyaretine çevrildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çalışma ziyaretinde bulunmak üzereİran’ın başkenti Tahran’a gitti.

Ziyaretin gündemi, Suriye Irak veİran’ın Amerika ile yaşadığı kriz olacak. Ancak, NATO Füze Kalkanı’nın Türkiye’ye konuşlandırılmasının ardındanTahran’dan gelen tehdit dolu mesajlar da masada olacak.

İran ziyareti öncesi bölge için önemli bir uyarı yapanDavutoğlu, “Bölgesel bir Soğuk Savaş çıkarmak isteyenler var. Ancak bölgesel bir Soğuk Savaşı engellemeye kararlıyız. Bir mezhep gerilimi, bütün bölge için bir intihar olur” dedi.

TAHRAN’DAN SERT AÇIKLAMALAR GELMİŞTİ

NATO kalkanının Türkiye’ye konuşlandırılmasının ardından Tahran’dan sert açıklamalar gelmişti. İşteDavutoğlu’nun Tahran ziyareti tam da bu ortamda gerçekleşiyor.

Ziyareti öncesi AA’ya değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, “Bazen görüş ayrılıkları olsa bile, bunları konuşarak çözmeye çalışan bir diplomatik geleneğimiz var” dedi.

ZİYARETİN ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKİCİ

Ziyaretin daha önce alınan “yılda iki kez görüşme” kararı çerçeveside gerçekleştiği belirtiliyor ancak, zamanlama önemli…

İRAN’LA BİR GÖLGE OyunU İÇİNDE OLMADIK

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu konuda, şunları söyledi:

“Hiçbir konuda biz şu ana kadar İran ile açık söyleyeyim bir gölge Oyunu içinde ya da farklı saiklerle davranmadık. Onun için de Tahran Anlaşması’na giden süreçte İran’ın bize duyduğu güven başka hiçbir ülkeyle yapmadığı anlaşmayı bizimle yapmış olması İran’ın bize duyduğu güveni gösterir.”

TÜRKİYE’Yİ YENİ BİR ARABULUCULUK MU BEKLİYOR?

İran yönetimi, petrolüne yaptırım uygulanması durumunda dünya petrolünün yüzde 40’ının taşındığı Hürmüz Boğazı’nı kapatabileceği tehdidinde bulundu. Bu konuda İran ile Amerikan yönetimi arasında yeni bir krizin patlak verebileceği konuşuluyor .

ÖNCE RUSYA ARDINDAN ABD’YE GİDECEK

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ocak ayında Rusya’ya Şubat ayında Washington’a bir ziyaret planlıyor. Bu durum “Türkiye’yi yeni bir arabuluculuk dönemi bekliyor” yorumlara neden oluyor.

Suriye de Türkiye-İran ilişkilerinde kritik bir konu durumunda…

Ahmet Davutoğlu, “Suriye konusunda farklı kanaatlere sahibiz ama tutumumuz ilkeseldir. Onların da kendi perspektifleri var, kendi ilkesel tutumları var. Ama bunları tartışırız, konuşuruz” şeklinde konuştu.

BÖLGESEL BİR SOĞUK SAVAŞ ÇIKARILMAK İSTENİYOR

Irak’ta yaşananların da konuşulacağı ziyaret öncesi konuşan Davutoğlu, bölgeye ilişkin önemli mesajlar verdi.

Davutoğlu, “Maalesef bölgemizde ister mezhepsel, ister bölgesel kutuplaşmalara zemin hazırlamak isteyenler olabilir. Bölgesel bir Soğuk Savaş çıkarmak isteyenler var, bunu açık söyleyeyim. Bölgesel bir Soğuk Savaşı engellemeye kararlıyız. Bölgesel bir mezhep gerilimi, bütün bölge için bir intihar olur.Türkiye Ortadoğu bölgesinde hiçbir kutuplaşmaya taraf değildir, hiçbir kutuplaşmanın çıkmasını da istemez” diye konuştu.

Posted by Nazim Mert Bilgi

Adım Nazım Mert, soyadım ise Bilgi. 98 yılında Karaman'da doğdum, 2011 yılından itibaren Antalya'da ikâmet ediyorum. Yazılıma olan merakımı 2013'de faaliyete geçirdim ve 2015 yılı yazında Bilge Adam Akademi'den "Üstün Başarı" ve "Microsoft Certified Solution Developer" ünvanıyla mezun oldum. 2011 yılından itibaren ise, siz değerli ziyaretçilerimi en iyi içeriği sunabilmek için, bu blog'da bazı gözlemlerimi ve bazı ilimleri paylaşıyorum.

2 thoughts on “Savaş Çıkarmak İstiyorlar !”

Comments are closed.