Siyonizm Meselesi ve Theodor Herzl

Siyonizmin detaylarını ve asıl amacını araştırmalarımın sonucunda elde ettiğim bilgileri bu yazıda sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle siyonizm dediğimiz de günümüzü dikkate alırsak aklımıza gelen ilk şeyin “İsrail” olması gerekiyor. Günümüzdeki Büyük İsrail Projesinin ilk kuruluşundaki, ilk hedef konulduğundaki adı ise “Siyonizm”.

Unutmayın gıda sanayisinin bir numarası Yahudilerdir. Yahudilerin bir numarası ise Rothschild ailesidir. ( Unilever bir Yahudi firmasıdır. )

Rothschild gıda işine girdi ve Arjantin’de çiftlikler kurdu. Buraya fakir Yahudileri gönderdi. Rothschild ailesi hakkında detaylı bilgiye bu web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şimdi bu işin fikrini üreten, takımın beyni niteliğinde olan Theodor Herzl’i inceleyelim.

1860 yılında Macaristan’da doğan bu şahıs, siyonizmin kurucusudur. Muharref Tevrat’ta bulunan “vadedilmiş topraklar” meselesini dünya üzerinde tecelli ettirmek, Büyük İsrail’i kurmak için çabalamıştır.

Theodor Herzl, Viyana’da yayınlanan “Neue Presse” adlı gazetede yazarlık yapıyordu. Bu sırada “Yahudi Devleti” adında bir kitap yazdı. Artık dünyada bir devlet olabilecek güce ulaştıklarını düşünüyordu.  ( Siyonizm’in Yahudilikten farklı yanı, Siyonizm Yahudiler’in İsrail bölgesine dönüp orada büyük bir devlet olma planıdır. )

Kitabı çıkarttıktan sonra, 1898 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde ilk siyonist kongreyi topladı. Ancak kongreye icabet edenler Theodor Herzl’in istediği nitelikte kişiler değildi. Fakir yahudiler ve en fazla doktor, mühendis tarzında orta düzey yahudiler davete icabet etmişti. Zenginler siyasete girmek istemediler.

Theodor Herzl zenginleri bu davasına çekmek zorundaydı. Onu da şöyle açıklayalım;

Fransız ünlü bir hukukçu, bir kurumun başarıya ulaşması için şu 3 şartı sıralar;

  1. Arkasından takip edilecek düzeyde olan müdür bir fikir.
  2.  Bu fikre inanmış bir kadro.
  3. Bunu gerçekleştirecek maddi destek.

Theodor Herzl için ilk madde mevcuttu. İkinci maddede ilerleyen zamanlarda davanın geniş yahudi kitlelerine yayılmasıyla mümkün olabilirdi. Ancak maddi destek için bir zengin yahudinin aklını çelmek zorundaydı. Ve bu konuda da Rothschild’i seçti.

Rothschild’i iyice araştıran Theodor Herzl, Rothschild’in silah ticareti, uyuşturucu ticareti, gibi legal olmayan yollardan para kazandığını tespit etti.

Theodor Herzl bunları tespit edince Münih’e gitti. Bir gazeteye para vererek bu haberleri yazdırdı. Gazeteleri yazdırdıktan sonra, gazete kağıtlarını yanına alıp Frankfurt’a gitti. ( Rothschild’in idari merkezi burasıdır. )

Theodor Herzl, Rothschild ile görüşmek istediğini bildirdi. Rothschild yorgun olduğu için bu talebi reddettiğini hizmetlisi aracılığı ile söyledi. Theodor Herzl bunun üzerine hizmetliye öyle birşey söyledi ki, söylediği şey Rothschild’in illegal bir iş yaptığını Theodor Herzl’in bildiğini gösteriyordu.

Hizmetli bu durumu Rothschild’e anlatınca Rothschild, “Hemen çağırın onu.” dedi.

  • Yok öyle birşey nerden uyduruyorsun bunları?
  • – Patron bende yahudiyim, bunları ben demiyorum ki Alman gazeteleri söylüyor. Daha fazlasını da biliyorlar ancak ben para verip onları yazdırmadım. Yazmalarına engel oldum. ( Yalan söylüyor. 😉 )

Gazete kağıtlarını Rothschild’e gösterdi. Rothschild anlattıklarının doğruluğunu teyit edince, Theodor Herzl ona şu teklifi sundu;

  • Senin suçlu olduğun anlaşılırsa başın büyük belaya girer. Ama bizim bir devletimiz olsa seni kimse suçlu tutamaz, yargılayamaz.
  • – Peki bu iş nasıl olacak?
  • Osmanlı’nın yüklü miktarda dışarıya borcu var. Biz onların borçlarını ödeyelim, onlarda bize toprak versinler.

Dönemin padişahı olan 2.Abdülhamid’e giden Theodor Herzl, padişahtan sert bir yanıt aldı;

  • Atalarımın kanla aldığı topraklar ancak kanla verilir.

Theodor Herzl olumsuz yanıt alınca padişahın tahttan indirme çalışmalarına başlandı. Nitekim İttihat ve Terakki denen cemiyet kuruldu ve padişah 1909’da tahttan indirildi. Padişah tahtta geçtiğinde 300 milyon altın olan borcun 10’da 9’unu ödemiş, 30 milyon altına indirmişti. İttihat ve Terakki borcu 10 yılda 400 milyon altına çıkarmıştır.

Nitekim bu işlerin sonucunda 1.Dünya Savaşı’nı da Yahudiler çıkarmıştır. Malesef ki ilerleyen yıllarda da bir İsrail devleti kurulacaktı. Amaçlarına şimdilik ulaşmış gözüküyorlar. Bakalım ileriki yıllarda mukadderat neler gösterecek.

Allah, bu millet adına yararlı işler yapanlardan, yapmaya çalışanlardan razı olsun. Yapılmasını isteyenlerin ise, yapılmasını istedikleri şey hakkında birşeyleri fiiliyata geçirmesini hayırlısı ise nasip eylesin.

Nazım Mert Bilgi

24 Cemaziyelahir 1437 — 3 Nisan 2016 — Pazar’a geçiş.

Posted by Nazim Mert Bilgi

Adım Nazım Mert, soyadım ise Bilgi. 98 yılında Karaman'da doğdum, 2011 yılından itibaren Antalya'da ikâmet ediyorum. Yazılıma olan merakımı 2013'de faaliyete geçirdim ve 2015 yılı yazında Bilge Adam Akademi'den "Üstün Başarı" ve "Microsoft Certified Solution Developer" ünvanıyla mezun oldum. 2011 yılından itibaren ise, siz değerli ziyaretçilerimi en iyi içeriği sunabilmek için, bu blog'da bazı gözlemlerimi ve bazı ilimleri paylaşıyorum.