Alexa Sıralamaları Neye Göre Yapılıyor ?

Alexa webmasterler için ; reklam satışında,siteyi daha değerli kılmak için çok önemlidir.Her webmaster Alexa’yı bilir ve çoğu Alexa değerini iyi yerlere getirmek için çaba gösterir.Alexa,dünya sıralaması ve ülke sıralaması olarak kişinin websitesine 2 adet değer verir.Bunları günlük günceller.(Bazı durumlarda bu sayı artabilir)Türkiye’de Alexa değeri en iyi olan websitesi Google,2.ise Facebook’dur.

Alexa sıralaması şu maddelere göre yapılıyor :

1- Visitor loyalty (Ziyaretçi Bağlılığı),

2- Visits duration (Ziyaretçilerin Sitede durma süresi),

3- Sayfa Görüntülenme faktörü,

4- Tekil Hit faktörü,

5- Bookmarking (Doğrudan adres / Yer imi faktörü).

Bu şartları yerine getiren websiteleri gerçekten güzel bir değere sahip oluyorlar.Ve websitelerinden güzel paralar kazanıyorlar.

Alexa’da düşmek için programlar var hala günümüzde.Önceden işe yarıyordu evet.Fakat Alexa artık bu programları algılıyor.Websitenize güzel değerler vermiyor.Kısacası böyle programlardan kaçının.Böyle programlar size yarar değil zarar getirir.

Hitim az,Alexa’da kötü bir değerim var ne yapabilirim ?

Öncelikle özgün makale yazmalısınız.Ve Google’da seonuz olması gerekir.(Hızlı indexlenmek,aranan kelimede önlerde çıkmak için)

Bir başka örnek ise ziyaretçilerin sitede durma süresi.Sayfalarınıza refresh (yenileme) kodu ekleyebilirsiniz.Ben şahsen önermiyorum.

Kendi websitem www.nazimmertbilgi.com’da da böyle birşey kullanmıyorum.Nedenini sorarsanız.Bazı videolu makalelerim var.Çoğu 10-15 dakikalık videolar.o yüzden refresh kodu her 10 dakikada çalışsa ziyaretçilere videoyu zehir eder. 🙂

Ama çoğu websitesinde gördüm bu yöntemi eğer websitenizde video yoksa yada videolar kısa ise refresh kodu ekleyebilir.Alexa değerlerinizi düşürebilirsiniz.

Benim önerim +

Arkadaşlar bu arada yapmak zorunda değilsin.Yapmasanızda olur fakat wiki çalışmaları yaptırın.Websitelerine reklam verin.Seo çalışmaları yaptırın.Bu işlemleri yaptırırken o işi yapan seo uzmanlarına danışırsanız daha iyi sonuç alırsınız.em içinizde şüphede kalmaz.

Hepinize başarılar dilerim 🙂 Kolay gelsin.

Posted by Nazim Mert Bilgi

Adım Nazım Mert, soyadım ise Bilgi. 98 yılında Karaman'da doğdum, 2011 yılından itibaren Antalya'da ikâmet ediyorum. Yazılıma olan merakımı 2013'de faaliyete geçirdim ve 2015 yılı yazında Bilge Adam Akademi'den "Üstün Başarı" ve "Microsoft Certified Solution Developer" ünvanıyla mezun oldum. 2011 yılından itibaren ise, siz değerli ziyaretçilerimi en iyi içeriği sunabilmek için, bu blog'da bazı gözlemlerimi ve bazı ilimleri paylaşıyorum.

10 thoughts on “Alexa Sıralamaları Neye Göre Yapılıyor ?”

  1. 1- Visitor loyalty (Ziyaretçi Bağlılığı),

   2- Visits duration (Ziyaretçilerin Sitede durma süresi),

   5- Bookmarking (Doğrudan adres / Yer imi faktörü).

   Bunlardan biri alexa’nızı düşürmeye yetiyor demekki.

 1. Bilgilendirme için teşekkür ederim, benimde kendime ait bir web sitem var chat ağırlıklı yeni olmasına rağmen alexa değerim çok iyi düşüncesindeyim..

Comments are closed.