İzledim, Üç Harfliler: Beddua

Uzunca bir aradan sonra bu blog yazısıyla sizinle beraberim. Normalde bu yazıyı geçen ay kullanıma sunduğumuz projemiz olan “aklimatakilanlar.com” da yayınlayacaktım ancak RA‘nın tavsiyesi üzerine, uzun süredir blog yazısı girmediğim kişisel web sitem nazimmertbilgi.com’da yayınlamaya karar verdim.

Yerli korku filmlerini yakında takip ettiğimi takipçilerim rahatlıkla anlayabilirler. 7. yılına ulaşmaya çok az kalan bu blog sitesinde geçmişte birçok korku filmi incelemesi paylaştım. Yerli korku filmlerini izledikçe de paylaşmaya devam edeceğim.

Bugün ki film inceleme yazısına, Alper Mestçi’nin son filmi olan “Üç Harfliler: Beddua” konu olacak. Hatırlarsanız bir önceki film olan “Üç Harfliler 3: Karabüyü” nün de yönetmenliğini Alper Mestçi üstlenmişti. “Üç Harfliler 3: Karabüyü” adlı filmin incelemesi için şu yazıma da göz atabilirsiniz.

ÜÇ HARFLİLER: BEDDUA

Filmde klasik olarak cin, büyücü, gibi şeyleri görüyoruz. Malum yerli filmlerden 1 kaçı haricinde bu çizginin dışına çıkabilmiş pek korku filmi yok. Bu filmde de gene düzeni bozmuyor, cin kültüründen devam ediyoruz.

Başlangıçta 4 arkadaş bizi karşılıyor. Bu 4 arkadaş Bursa’nın bir köyünde kendi aralarında çok sıkılar, her aktiviteyi beraber yapıyorlar. Gece saatlerinde ailelerine ders çalışacağız bahanesiyle, korkunç bir eve gelip orada konuşuyorlar. Konuşuyorlar konuşmasına ama bir gün durumlar daha farklı gelişiyor. 3 kız bir gece vakti korkunç eve gittiklerinde bir de ne görsünler. Grubun diğer elemanı olan kızın başında bir büyücü duruyor. Kız bağırıyor ediyor ama gruptaki diğer kızlar onun yanına gitmiyor.

Büyücü bunları görüyor ancak herhangi bir şey yapmıyor. Daha sonrasında 3 kız oradan hızla uzaklaşıyor ve köylüye durumu bildiriyor. Köylüler oraya vardıklarında kızın başına bir şey saplandığını görüyorlar ve doğruca hastaneye götürüyorlar. Kız için hayatın geri kalanı hiç de normal bir şekilde geçmiyor.

Kız yatalak ve konuşamaz hale geliyor. Aradan 1 kaç yıl geçmesine rağmen grubun kızları bu durumu hiç unutamıyor ve diğer alemdeki varlıklar tarafından rahatsız edilmeye başlıyorlar. Kızlar delirme aşamasına geliyor ve ne yapabiliriz diye düşünmek adına 3’ü tekrar köyde buluşuyorlar. Ardından anlaşamıyorlar ve tekrardan herkes kendi yoluna bakıyor derkennnn…

Olayın gerçek yüzü filmin sonunda açığa çıkıyor. Gruptan olan bir kızın sevgilisi Mehmet’in telefonunda, yatalak hale gelen kızın resimleri ortaya çıkıyor. 3 kız buna hesap sormak için korkulu evde buluşuyor. Ve kıza eziyet ediyorlar. Yüzüne çamur sürüyorlar tekmeliyorlar ve en sonunda Mehmet’in sevgilisi olan kız, diğer kızı iteliyor ve başı yerde duran bir cisme saplanıyor. Korkularından ne yapacağını bilemeyen kızlar, oradan uzaklaşıyor ve tam oradan ayrılacakken son bir defa arkalarına bakıyorlar, gördükleri karşısında 2. bir şok daha yaşıyorlar.

Köyün büyücüsü kızın başına geliyor ve kıza şefkatle yaklaşıyor. Ardından oradan ayrılanlar kızlar büyücünün yardımıyla teker teker aklınıza gelmeyecek şekillerde ölüyorlar. Sonunda büyücü korkulu eve gittiğinde küçük bir kız çocuğu ve erkek çocuğunu görüyor. Filmin bu kısmı açık bırakılmış, muhtemelen devam filminde bu konuya değinilecektir diye düşünüyor.

27 Haziran 2018 itibariyle hala vizyonda olan bu filmi seyretmenizi tavsiye ediyorum.

Bir sonraki blog yazısında görüşmek üzere, esen kalın..

Film: ÜÇ HARFLİLER: BEDDUA
Vizyon tarihi: 15 Haziran 2018
Yönetmen: Alper Mestçi
Oyuncular: Beyzanur Mete, Esma Soysal, Şerife Ünsal
Tür: Korku
Ülke: Türkiye

 

Posted by Nazim Mert Bilgi

Adım Nazım Mert, soyadım ise Bilgi. 98 yılında Karaman'da doğdum, 2011 yılından itibaren Antalya'da ikâmet ediyorum. Yazılım ilmine olan merakımı 2013'de fealiyyete geçirdim ve 2015 yılı yazında Bilge Adam Akademi'den "Üstün Başarı" ve "Microsoft Certified Solution Developer" ünvanıyla mezun oldum. 2011 yılından itibaren ise, siz değerli ziyaretçilerimi en iyi içeriği sunabilmek için, bu blog'da bazı gözlemlerimi ve bazı ilimleri paylaşıyorum.