Windows 10’a Geçilmeli Mi ?

Windows 10, Microsoft’un 2016’nın belirli bir ayına kadar ücretsiz işletim sistemi.Gelin Windows 10’a geçilmeli mi , geçilirse kullanıcı ne gibi avantajlara sahip olur bunları inceleyelim.

Windows 10’a geçeli 1 aya yaklaşık bir süre oldu.Windows 8.1’den , Windows 10’a geçiş yapmıştım.

windows10-1

Yaklaşık 3.5 – 4 saatin sonunda Windows 10 kurulumunu tamamladım.Windows 10 tasarım itibariyle beni çok etkilemişti.İlk yüklediğimde Windows.8.1’inde can sıkıcı hatalarından olan 100% disk kullanımı hatasıyla karşılaştım.Microsoft’un yayınladığı 1 kaç güncelleme sonrasında bu sorundan kurtuldum.

Açılış hızı haricinde, uygulama açılış hızları ve arama ekranında aradığın şeye ulaşma açısından gayet hızlı bir işletim sistemi olmuş.Ancak ilk açılış kısmında bazı gecikmeler mevcut.

Birde Windows 10’a geçmeyi düşünenler için tavsiyem, bilgisayarlarının minimum 8 GB Ram’e sahip olmasıydı.Sizlerede tavsiyem 8 GB Ram’den düşük bir Ram’iniz var ise Windows 10’a geçmemeniz yönünde olacak.Sisteminiz yavaş çalışabilir , Windows 10’a terfi ettiğinizden pişman olabilirsiniz.

İngilizce sürümünde “Cortana” adlı bir asistanınız bulunuyor.Bu özellik şuanlık malesef Türkçe Windows 10 sürümünde bulunmuyor.

Bir Türkçe YouTube kanalı Cortana’yı test etmiş ;

Onun dışında Windows 8.1’i nazaran dizüstü bilgisayarımın şarjının daha uzun süre gittiğini gözlemledim.Ortalama bir kullanımda batarya, 3 saati aşkın süre kullanıcıya hizmet edebiliyor.

Bildirimler kısmı gayet hoş gözüküyor.

Siyah tasarım, işletim sistemine ayrı bir hava katmış gibi :))

Uygulama uyumsuzluğunu sadece Kaspersky 2015 adlı programda gözlemledim.Onun dışında hiçbir uygulamada hata vermedi.

windows10-2

Sonuç itibariyle gayet güzel iş çıkarmışlar.Bilgisayarı uyumlu olanların geçmelerini tavsiye ederim.Eğer benim gibi Windows 8.1’den terfi ederseniz, sistemi beğenmediğiniz takdirde 1 ay içerisinde eski işletim sisteminize dönme imkanınızda bulunuyor.

Windows 10’u ücretsiz edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Posted by Nazim Mert Bilgi

Adım Nazım Mert, soyadım ise Bilgi. 98 yılında Karaman'da doğdum, 2011 yılından itibaren Antalya'da ikâmet ediyorum. Yazılıma olan merakımı 2013'de faaliyete geçirdim ve 2015 yılı yazında Bilge Adam Akademi'den "Üstün Başarı" ve "Microsoft Certified Solution Developer" ünvanıyla mezun oldum. 2011 yılından itibaren ise, siz değerli ziyaretçilerimi en iyi içeriği sunabilmek için, bu blog'da bazı gözlemlerimi ve bazı ilimleri paylaşıyorum.