Gizlimiz Saklımız Kalmadı !

Merhaba arkadaşlar sosyal paylaşım sitesi Facebook’un şimdilerde çıkarttığı bu özellik sayesinde yaptığımız birşey daha herkes tarafından öğrenilebilecek.

Facebook arkadaşlarınızla aynı müziği dinlemenize izin veren yeni özelliği kullanıma açmaya başladı.

Yeni özelliği kullanmak için, Spotify veya farklı bir müzik akış hizmeti ile müzik dinleyen arkadaşlarınızı, sohbet çubuğundan seçerek “beraber dinle” düğmesine basmanız gerekiyor. Sohbet ile bütünleşen özellik, dinlediğiniz müzik hakkında konuşmanıza ve yeni kişilerin katılmasına izin veriyor.

Eğer şuan profilinizde görmüyorsanız bu normal birşey,Facebook’a göre özellik, önümüzdeki haftalarda herkesin hesabında kullanılabilir hale gelecek.

Continue Reading

Megaupload.com Kapatıldı !

 

ABD’li savcılar telif hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle popüler dosya paylaşım sitesini kapadı, üç çalışanı da Yeni Zelanda’da tutuklandı.

Büyük bir indirme sitesi olan hatta benimde çok kullandığım upload sitesi megaupload bugünkü gördüğüm habere göre kapanmış.Megaupload.com’un 150 milyon kayıtlı üyesi vardı.Bu çok büyük bir oran.Megaupload.com’un sahibininde gözaltına alındığı söyleniyor.

Kapatma nedeni ise şu ; Yeni Zelanda ve ABD’de yapılan suçlamalara göre site illegal müzik ve film indirmeye imkan tanıması üzerine toplam 500 milyondolar kayba yol açmıştı. Yapılan baskınlarda polis birkaç silah, 8 milyon dolar nakit para ve birkaç lüks arabaya da el koydu.

Sitenin kapatılmasının ardından hackerlar da iş başına geçti. ABD Adalet Bakanlığı sitesine erişim birkaç saat içinde engellendi. Amerikan sinemacılar birliği olan Motion Picture Association’ın sitesi de hacklendi.

Evet büyük bir site daha kapandı.İlerleyen zamanlarda tekrar açılacak mı açılmayacak mı göreceğiz…

Google'den Gelen Aramalar

  • mert dort panel rar
  • Mert Dort Panel rar indir
  • mert dort panel
  • mert dort panel indir
Continue Reading

iPhone 4S Türkiye’de tükendi !

Evet arkadaşlar iPhone 4S Türkiye’de tükendi.Aslında her ne kadar da teknolojiye diğer ülkelerden uzak baksakta yinede çoğu ülkenin teknolojisine varmış bulunmaktayız.İphone Türkiye’ye 50.000 adet iPhone göndermişti.Bu iPhone’lar kısa süre içinde bitti.Hemen hemen çarşıya çıktığımızda herkesin elinde güzel telefonlar,iPhone’lar var.Ben tabi 6300’la geçiniyorum.Olsun bakalım “ALO”diyor mu ? =Evet Zaten telefonnun asıl amacı iletişim sağlamaktır.İphone’nun farkı: Daha çok özellik bulunması ve göze hoş gelmesidir.Kısacası İphone diğer telefonlara karşı daha iyi…Son yıllarda gerçekten çok sevilen bir tür iPhone.Aslında bende çok seviyorum bu cep telefon türünü.Ama Ama Ama… Neyseki o kadar biriktirecek param yok 😀 Neyse artık sabredelim.Şimdi size iPhone’nin özelliklerini bulduğum bir kaynaktan yazacağım.

 

 

Apple’ın uzun zamandır beklenen yeni iPhone modeli, nihayet bizim de canlı paylaşmaya çalıştığımız bir etkinlikle kullanıcılara duyuruldu. Çoğumuz, Apple’ın bizi sürekli şaşırtmasına alışmış olacağız ki yeni cihazdan beklentimiz çok büyüktü. Fakat Apple bizi yine şaşırtararak, çok farklı bir iPhone modeli yerine iPhone 4′ün daha hızlı ve iyileştirilmiş bir modeli olan iPhone 4S’i tanıttı. Yani yeni modelde dışarıdan bakıldığında iPhone 4 ile arasında çok büyük bir fark yok.

Sadece içindeki İşlemci, Kamera, gibi bazı önemli donanımlarda ciddi iyileşmeler mevcut. Özetle önceki senelerde piyasaya çıkan iPhone 3G ve iPhone 3GS modelleri arasındaki iyileştirmeler gibi.

Açıkçası ben bu sonuca pek şaşırmadım. Son zamanlarda çıkan dedikoduların da etkisiyle açıkçası böyle bir cihaz bekliyordum. Takipçilerimiz de bekliyor olacaklar ki, lansman öncesi saatlerde yayınladığımız anketimize katılanların yarısı bu beklentilerini dile getirmişlerdi.

Lansman öncesi yaptığımız anket sonucu

Dilerseniz beklentileri ve hayal kırıklıklarını bir kenara bırakıp Apple iPhone 4S ile bize neler sunuyor önce ona bir gözatalım. Fakat öncesinde Apple’ın iPhone 4S için hazırladığı tanıtım videosuna bir gözatmanızda fayda var. Ondan sonra aşağıdaki bilgilere gözatabilirsiniz.

İşlemci (CPU)

iPhone 4S’teki en büyük yeniliklerden birincisi, Apple’ın iPad 2′de kullanmaya başladı çift çekirdekli A5 işlemci.iPad 2 İnceleme yazılarımızda da belirttiğimiz gibi A5 işlemci, iPhone 4′te kullanılan A4 işlemciye göre standart işlemlerde iki kat performans, grafik işlemlerinde ise 7 kata kadar performans sağlıyor.

iPhone 4S’in işlemcisi iPhone 4’e göre daha performanslı.

Yeni Anten ve İndirme Hızı (Download Speed)

Apple, iPhone 4′tek anten şikayetlerinden ders almış olacak ki, iPhone 4S’teki anten tasarımında radikal bir değişikliğe gitmiş. Şöyle ki veri alış (receive) ve veriş (transmit) işlemini, biribirinden ayrı iki anten üzerinden olacak şekilde değiştirmiş.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Bu değişiklikle Apple, 3G (HSDPA) internet download hızının iPhone 4S’te iki katına (14.4Mbps) çıkabildiğini söylüyor. Tabii bu hızların teorik olduğunu unutmamakta fayda var. Yani bulunduğunuz bölgedeki 3G şebekesi eğer size max 3Mbps veri akışı sağlayabiliyorsa, cihazınızın max 14Mbps ile download yapabilmesinin pek bir anlamı yok.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

iPhone 4S = GSM + CDMA

Hazır konu mobil şebekelerden açılmışken, iPhone 4S’te GSM ve CDMA teknolojisinin birleştirilerek tek bir cihazda toplandığını belirtmekte fayda görüyorum. Bu özellikle Amerika’dan iPhone alanlar için önemli bir konu. Çünkü hatırlarsanız bu yazımızda Apple’ın Verizon için CDMA tabanlı iPhone 4 ürettiğini ve CDMA tabanlı cihazların SIM kart yuvası bulunmadığı için ülkemizde çalışmadığını belirtmiştik. Bu nedenle Amerika’dan iPhone 4 alanların bu konuya dikkat etmesi gerekiyordu.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Fakat Apple, iPhone 4S ile bu ayrılığı ortadan kaldırarak GSM ve CDMA teknolojisini tek bir cihazda birleştirdi. Bu sayede iPhone 4S aldığınızda, hem SIM kartla çalışan GSM şebekelerinde, hem de SIM kart kullanmayan CDMA şebekelerinde kullanabiliyorsunuz. Yani artık iPhone 4S alırken bu konuya dikkat etmeniz gerekmiyor :) Apple’da bu yüzden iPhone 4S’e “World Phone” yani Dünya Telefonu diyor.

Pil Ömrü

Her ne kadar A5 işlemci, iPhone 4′teki A4 işlemciye göre daha güçlü ve performanslı olsa da, pil tüketimi kötü değil. Tam aksine Apple’ın paylaştığı bilgilere göre pil tüketimi yaklaşık %10 daha düşük.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Fakat halen pil konusunda radikal bir teknolojik yenilik yok. Aslında daha uzun dayanan bir pil geliştirilebilse, diğer donanımların ne kadar pil tükettiğinin pek bir önemi kalmayacak.

Kamera

Apple’ın iPhone 4S’te iyileştirdiği diğer konulardan bir tanesi de kamera. iPhone 4′ün 5 MP’lik kamerasına karşılık iPhone 4S’te 8 MP’lik bir kamera bulunuyor. (MP = Mega Piksel)

8 Mega Piksel’lik kamera da iPhone 4S’e daha yüksek çözünürlüklü (3264 x 2448) fotoğraflar çekme imkanı veriyor.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Apple’ın iPhone 4S’te Kamera ile ilgili geliştirdiği diğer önemli bir özellikte az veya çok ışıkta çekilen fotoğraflar. Biliyorsunuz profosyonel fotoğraf makinaları haricindeki cihazların çoğunluğu karanlıkta ya da az ışıkta iyi çekemez. Fakat iPhone 4S bu konuda oldukça iddialı.

Ayrıca kullanılan yeni lens teknolojisi ile çekilen fotoğraflar daha keskin ve güzel gözüküyormuş. Ayrıca Apple, iPhone 4S’in A5 işlemcisi sayesinde piyasadaki diğer telefonlardan çok daha hızlı bir şekilde fotoğraf çekebildiğini belirtiyor.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Son olarak iPhone 4S’in kamerası, A5 işlemcisine entegre yüz tanıma teknolojisi sayesinde çok daha rahat fotoğraf çekmemizi sağlıyor. Örneğin grup halindeki arkadaşlarımızın resimlerini çekerken yüzleri tanıtıyıp fokuslamayı otomatik olarak kişiler üzerinde yoğunlaştırabiliyor.

Bir de Apple http://www.apple.com/iphone/built-in-apps/camera.html adresinin en altında iPhone 4S’le çekilmiş ve üzerinde oynanmamış örnek fotoğraflar yayınlamış. Onlara da mutlaka bir gözatın derim.

1080p HD Video Kayıt

iPhone 4S’in Kamerasının diğer bir özelliği de 1080p, yani HD kalitesinde video kayıt yapabilmesi. Apple’ın açıklamasına göre de iPhone 4S ile çekilen videoların renk ve görüntü kalitesi çok daha iyi. Hatta video kayıt yaparken kameranın sabitlenmemesi nedeniyle oluşan görüntü titremeleri, iPhone 4S’in kamerası tarafından otomatik olarak düzenleniyor. (Stabilazing)

Detaylı bilgi için : http://www.apple.com/iphone/built-in-apps/hd-video-recording.html

Siri

Siri, Apple’ın iPhone 4S lansmanında en ön plana çıkardığı, fakat Türkçe’yi desteklemediği için en arkaya attığım yeniliklerden bir tanesi. Siri özetle, sesimizi tanıyıp cihaz üzerindeki komutları bizim yerimize ekrana dokunmadan yerine getiren harika bir teknoloji. Ben özellikle araba kullanırken bu özelliğe çok ihtiyaç duyuyorum.

Halen Beta aşamasında olan Siri şu an için İngilizceyi, Fransızcayı ve Almancayı destekliyor. Ayrıca şu an için sadece iPhone’daki standart uygulamalar ile entegre çalışıyor, yani App Store’daki uygulamaları sesimizle yönetemiyoruz.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Siri’nin diğer bir özelliği de akıllı olması. Yani sadece önceden kaydedilmiş sesler için belli başlı komutları yerine getirmiyor. Örneğin bir toplantının saatini değiştirme komutu verdiğimizde, yeni saat başka bir toplantıyla çakışırsa öneride bulunabiliyor. Aslında Siri’nin nasıl çalıştığını anlayabilmek ve ne kadar yetenekli olduğunu görmek için aşağıdaki tanıtım videosuna gözatmak yeterli:

iPhone 4S Fiyat ve Satış Tarihi

iPhone 4S’in fiyatlandırması eski model yani iPhone 4′ler ile çok benzer. Apple iPhone 4′ü ve iPhone 3GS’i ucuzlatarak, iPhone 4S’i de iPhone 4′ün geçen seneki fiyatından satışa sunuyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan ve lansman sırasında açıklanan fiyatlar tabii ki Amerika’daki kontratlı satış fiyatları.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

iPhone 4S’ün unlocked Amerika fiyatları da 649$’dan başlıyor. Detaylı bilgi için bu yazımıza gözatabilirsiniz.

iPhone 4S’in resmen ilk satışı da, 14 Ekim’de Amerika, Kanada, Avusturalya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya’da başlayacak. Bunlar klasikleşmiş şekilde, yeni üretilen cihazlara ilk seferde kavuşan ülkelerden.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Aşağıdaki resimde de ikinci partide, yani 28 Ekim’de iPhone 4S’e resmen kavuşacak 22 ülkenin daha adı var. Fakat dikkat ettiyseniz aralarında Türkiye yok :(

Türkiye ancak son partide yani geri kalan 70 ülke ile birlikte Aralık ayında iPhone 4S ile tanışacak.

Peki bu bilgiler ışığında iPhone 4S almayı düşünüyor musunuz? Aşağıdaki mini anketimize katılıp düşüncelerinizi paylaşabilirseniz çok seviniriz :)

iPhone 4S almayı düşünüyor musunuz? (Anket Kapandı)

Kaynak:http://www.iphoneturkey.biz/2011/10/apple-yeni-iphone-4s-ozellikler.html

Continue Reading

Nazım Mert Bilgi Forum Sitesi Açıldı !

 

Merhaba arkadaşlar nihayet sitemizinde forum sitesi açıldı.Artık forum sitemizdede insanları bilgilendireceğiz.Her konuda… Sitemizede yenilik oldu bu forum olayı.VBulettin kurdum.Birde güzelinden bir tema koydum.Herşeyi admin panelinden yapabiliyorum.Üyeleri yasaklıyabiliyorum.Duyurular bölümü ile her konunun başında o yazıyı gösterebiliyorum,rütbe ekliyebiliyorum.Örnek; Benim rütbem Admin.Diğer rütbeler;Yeni Üyemiz,MertRANK 1 , MertRANK 2, MertRANK 3, MertRANK 4,MertRANK 5  ve moderatör olarak ayrılıyorlar.Ayrıca üye olduğunda hemen paylaşıma başlayabiliyorsun.Yani adminlerin seni onaylamasını beklemiyorsun.

 

Sizden ricam forum siteme girip üye olmanız ve paylaşımda bulunmanız,böyle yaparak bana destek vermiş olursunuz.Hertürlü şey var,özel mesaj,imza değiştirme,avatar değiştirme vs. Forum siteme gitmek için buraya tıklayın.Hepinize iyi günler diliyorum.

Continue Reading

Hacker’in Hacker’dan İntikamı !

2 hacker grubu birbirine düşerse ne olur? Büyük bir kapışma çıkar.İşte hackerin hackerdan aldığı intikam !

Bir Suudi Arabistan’lı hacker grubu İsrail’in sor web sitesini hacklemiş.Buna sinirlenen İsrail’li bir hacker öcünü çok sert bir şekilde aldı.”oxOmer” adlı hacker,İran’dan 50.000 adet kişiye ait (özel) bilgileri ele geçirdi.Ama internette yayınlamadı.

OxOmer İsrail’in Suudi Arabistan’a karşı yapılan hacklemelere Suudi Arabistan’ın hiçbir şekilde karşılıklı vermemesini şart koştu.Eğer şart koşulursa Suudi Arabistan’ın büyük web sitelerini (büyükelçilik,cumhurbaşkanlığı vs.) hackleyeceğini bildirdi.

17 yaşında olduğunu ve Ukrayna’dan İsrail’e 4 yaşında taşındığını söyleyen hacker “OxOmer” ismini Suudi Arabistan’a hack yapacağı sırada “oxOmar olarak seçmiş.

Continue Reading
1 2 3 8